Migdały blanszowane. Jaka jest ich wartość odżywcza?

Migdały blanszowane. Jaka jest ich wartość odżywcza?

Migdały blanszowane ze strony www.bee.pl mają całe mnóstwo właściwości odżywczych, które sprawiają, że są korzystne dla zdrowia. Migdały są sprawdzonym środkiem na mdłości i zgagę w czasie ciąży. Mogą być również zalecane do utraty wagi, ponieważ mogą one tłumić głód. Mogą również zmniejszać niepokój i uspokajać nerwy, obniżać poziom cholesterolu i cukru we krwi, a tym samym walczyć z miażdżycą i cukrzycą. Migdały to nasiona migdałowca, a nie orzechy, i często są błędnie nazywane.

W jaki sposób blanszuje się migdały?

Blanszowanie migdałów jest mechanizmem, w którym zewnętrzna skórka migdała zostaje złuszczona. Zasadniczo blanszowanie w zakładzie produkcyjnym polega na rozpadaniu się skórki migdałowej po zanurzeniu jej w wodzie o temperaturze 85-100°C. Proces ten trwa 2-5 minut. W tym czasie migdały są suszone gorącym powietrzem, a następnie schładzane do temperatury pokojowej. W wyniku tego skórka migdała sama odrywa się od orzecha. W efekcie migdały blanszowane nie mają koloru ciemnej skórki, a proces blanszowania zmienia ich smak i odcień. Migdały w łupinie mają jasnokremowy kolor i nieco łagodniejszy smak.

Jakie cenne składniki w nich znajdziemy?

Migdały są niezwykle cennym składnikiem diety. Są one bogate w energię, błonnik, białko, niezbędne tłuszcze oraz co niemiara niezbędnych witamin i minerałów, takich jak:

  • witaminy z grupy B,
  • potas,
  • magnez,
  • cynk.

Jest to jeden z najbogatszych składników tłuszczowych. Ponadto, migdały są naturalnie bezglutenowe. Migdały zawierają dużo białka, cukru, niezbędnych i koniecznych kwasów tłuszczowych, a także soli mineralnych i witamin. Ze względu na najwyższą zawartość witamin B2, E oraz błonnika, migdały uważane są za najbardziej wartościowe i cenne spośród orzechów laskowych.

Kto powinien jeść migdały blanszowane?

Migdały mają niski indeks glikemiczny i mogą być wykorzystywane do przygotowywania potraw o niskim ładunku glikemicznym. Jest to szczególnie ważne dla osób, które cierpią na cukrzycę i insulinooporność. Olejek migdałowy otrzymywany z nasion może być stosowany jako środek zmiękczający skórę. Pomaga chronić skórę przed wysuszeniem przy systematycznym stosowaniu.

Na co mogą pomóc migdały blanszowane?

Dzięki nasionom migdałów można skutecznie rozwiązać problemy żołądkowe. Migdały są szczególnie dobre na nudności i wymioty. Pokarm ten neutralizuje kwasowość żołądka, dzięki czemu zgaga, nudności i wymioty stają się coraz mniejsze. Migdały wykazują doskonałe właściwości przeciw mdłościom w czasie ciąży.